Artykuły

Najpopularniejsze portale pracy „pod lupą”

25.09.2012 Autor: Paweł Kubik
Internet jest najszybszym i najwygodniejszym sposobem znalezienia zatrudnienia. Na taką formę poszukiwań decyduje się obecnie około 60% Polaków. W niniejszym artykule analizie poddano strukturę ofert pracy dostępnych na najpopularniejszych w Polsce portalach z ogłoszeniami: Pracuj.pl, GazetaPraca.pl, oraz GoWork.pl. Pod koniec sierpnia najwięcej ofert dotyczyło sektora IT, finansów i ekonomii oraz zajęć dla inżynierów. Dają się też zaobserwować duże dysproporcje między ilością ogłoszeń w różnych regionach Polski. Struktura i liczba ofert pracy w portalach internetowych w dużej mierze pokrywa się z sytuacją na regionalnych rynkach pracy. Opracowanie zawiera 10 tabel i 6 wykresów.
Analiza portali pracy ma celu przedstawienie ogólnej sytuacji i tendencji na rynku pracy. W celu porównania portali pracy, autor przyjął własną kategoryzację ofert pracy oraz porównał oferty z jednego dnia. W związku z tym przedstawione statystyki mają charakter orientacyjny. W publikacji nie uwzględniono sektora handlu i sprzedaży.
Dynamiczny rozwój Internetu sprawił, że to właśnie sieć stała się najpopularniejszym sposobem poszukiwania interesujących ofert pracy. Według sondażu ośrodka Ipsos przeprowadzonego na zlecenie agencji Reutera w 2012 roku, w ten sposób zatrudnienia poszukuje 61% Polaków. Tuż za nami znaleźli się Węgrzy (w sieci pracy szuka 58% z nich), kandydaci z RPA (57%) i Meksyku (55%). Co ciekawe, Internetu do znalezienia zatrudnienia używa tylko 17% Japończyków oraz 1/4 poszukujących w Korei Południowej, Francji i Belgii.

Polacy szukają pracy w Internecie


Taką formę poszukiwań szczególnie upodobali sobie ludzie młodzi, dopiero wchodzący na rynek pracy. Niewątpliwą zaletą serwisów internetowych jest to, że w jednym miejscu skupiają ogłoszenia z całego kraju, ze wszystkich branż, o zróżnicowanych stopniu atrakcyjności. Daje to możliwość szybkiego kontaktu z pracodawcą i wysłania swojej aplikacji na dane stanowisko. W dowolnym momencie użytkownik może mieć dostęp do tysięcy aktualnych ofert pracy, ale też okazję do zaprezentowania swoich dokonań i umiejętności, publikując informacje na swój temat w portalach społecznościowych. Z drugiej strony dostępność ogłoszeń dla nieograniczonej liczby kandydatów powoduje dużo większą konkurencję. Jednocześnie osoby poszukujące zatrudnienia w oczach potencjalnych pracodawców często pozostają anonimowe.

Większa aktywność Polaków poszukujących pracy w sieci ma swoje odzwierciedlenie we wzroście zainteresowania serwisami, na których dostępne są ogłoszenia o pracę. Obecnie można znaleźć całą gamę serwisów i portali z ofertami pracodawców.

Badanie „Megapanel PBI/Gemius”, będące standardem pomiaru oglądalności witryn i aplikacji internetowych w Polsce pokazało, że w kategorii „Praca” na pierwszym miejscu znajduje się Grupa Wirtualna Polska – Orange. W czerwcu 2012 roku, grupa posiadała ponad 2 mln użytkowników (tzw. real users), czyli osób, które dokonały co najmniej jednej odsłony na witrynie w danym miesiącu. Liczba odsłon w tym czasie kształtowała się na poziomie 15,5 mln, notując zasięg 10,48% (zasięg to stosunek liczby użytkowników, którzy dokonali przynajmniej jednej odsłony na wybranej witrynie w wybranym okresie do całkowitej liczby internautów w miesiącu, do którego należy wybrany okres czasu). Na praca.wp.pl można znaleźć m.in. wyszukiwarkę ofert pracy zamieszczonych w bazie portali pracuj.pl oraz monsterpolska.pl. Niewiele mniej internautów korzystało bezpośrednio z witryn Grupy Pracuj.pl, która posiada niespełna 2 mln realnych użytkowników. Jednocześnie grupa odnotowała największą ilość odsłon (58 554 991), ze wszystkich portali wyszczególnionych w rankingu. Na kolejnych miejscach znalazły się serwis „praca” Grupy Gazeta.pl, portal jobrapido.com oraz Grupa GoWork.pl.



W niniejszym artykule została przeprowadzona analiza struktury ogłoszeń zawartych na najpopularniejszych portalach pracy według powyższego zestawienia.

Pracuj.pl



Najwięcej ofert na Mazowszu

Pracuj.pl to serwis rekrutacyjny skierowany głównie do specjalistów i menedżerów. Kandydatom dostarcza prawie 20 tysięcy ofert pracy, ale także porady dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji.

Pod koniec sierpnia zdecydowanie najwięcej ofert dostępnych w serwisie dotyczyło stanowisk zlokalizowanych w województwie mazowieckim. Były to aż 3 443 takie ogłoszenia, czyli ok. 18% wszystkich ofert. To też dwukrotnie więcej niż w województwach dolnośląskim (1 784), małopolskim (1 768) i śląskim (1 715), które zajmują kolejne miejsca pod względem liczby ofert pracy. Podobna ilość ogłoszeń dotyczy również Wielkopolski (1 562). Ponad 1 000 ofert pracy odnotowano jeszcze tylko w województwie pomorskim (1 221) i łódzkim (1 133).

W innych regionach sytuacja wygląda już znacznie gorzej. Najmniejszy wybór mają zwłaszcza poszukujący pracy w województwie świętokrzyskim (567), podlaskim (591), czy warmińsko-mazurskim (605). Dane dla wszystkich województw prezentuje wykres 1 i tabela 2.





Pod względem zróżnicowania branżowego w Pracuj.pl najwięcej jest ofert zatrudnienia związanego z finansami/ekonomią. Pod koniec sierpnia dla tej specjalizacji pracodawcy przedstawili 3 576 ogłoszeń, co stanowi ponad 18% wszystkich ofert. Niespełna 3 tys. ogłoszeń dotyczyło pracy związanej z obsługą klienta i call center, a także ze stanowiskami w branży informatycznej. Dla kadry zarządzającej i inżynierów przygotowano odpowiednio 1 942 i 1 739 ogłoszeń o wolnym etacie. Prawie 1,5 tys. ofert związanych było z doradztwem i konsultingiem. Ponad 1 tys. anonsów oferowało również możliwość zatrudnienia w księgowości i audycie.

Co może wydawać się nieco zaskakujące, najmniej ofert dotyczyło zajęć w sektorze turystycznym – pod koniec sierpnia było tylko 200 takich ogłoszeń. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że sezon wakacyjny zbliża się już ku końcowi, a praca w tej branży w dużej mierze ma właśnie charakter sezonowy. Mniej popularne są również takie dziedziny, jak: ubezpieczenia (399 ofert pracy), budownictwo i geodezja (439) czy farmaceutyka (524).





Polska A i Polska B

Dla wielu branż da się też zaobserwować duże zróżnicowanie regionalne. O ile np. ofert pracy w administracji jest dużo zwłaszcza w województwie mazowieckim (208 ogłoszeń wobec 648 w całej Polsce), ale też w Wielkopolsce (106) czy na Śląsku (61) i w Małopolsce (58), o tyle w pozostałych regionach możliwości zatrudnienia na stanowiskach administracyjnych są mocno ograniczone. W takich województwach, jak podlaskie, warmińsko-mazurskie czy lubuskie zdarzają się tylko pojedyncze ogłoszenia o pracę w administracji.

Mazowsze jest również najbardziej obfite w oferty pracy w dziedzinie finansów i ekonomii. Pod koniec sierpnia takich ogłoszeń w serwisie Pracuj.pl było aż 797. Duże zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży jest też w Małopolsce (379 ofert), w Wielkopolsce (327) oraz na Górnym i Dolnym Śląsku (odpowiednio 292 i 289 ofert). W dużej mierze ma to związek z lokalizacją w największych polskich miastach centrów outsourcingowych oraz oddziałów międzynarodowych korporacji, które szczególnie upodobały sobie Warszawę, Kraków, Wrocław, Poznań czy Katowice. Znacznie mniej ogłoszeń w dziedzinie finansów i ekonomii dotyczyło pracy w województwie świętokrzyskim (tylko 93), lubuskim (102), podlaskim (103), opolskim (106), lubelskim (108), podkarpackim (111) i warmińsko-mazurskim (119).

Niemal identyczne proporcje dotyczą branży HR, która często idzie w parze z obecnością dużych międzynarodowych koncernów. Stąd też nie powinno dziwić, że podobnie jak w przypadku finansów i ekonomii, najwięcej ofert pracy dla specjalistów od HR-u znajduje się w województwie mazowieckim, dolnośląskim, małopolskim czy wielkopolskim. W województwach zachodniopomorskim, świętokrzyskim, lubuskim, podlaskim czy opolskim oferty pracy w tej dziedzinie są wręcz towarem deficytowym. Podobne zależności występują w przypadku ogłoszeń o pracę związaną z marketingiem i PR.

Taki sam układ dotyczy też ogłoszeń o możliwości zatrudnienia w działach IT. W tym wypadku do grona liderów pod względem liczby ogłoszeń dołączyło województwo pomorskie – z 203 ogłoszeniami o pracę dla informatyków. Dużo mniejsze zróżnicowanie występuje natomiast w przypadku ogłoszeń związanych z doradztwem i konsultingiem. W każdym regionie Polski było ich przynajmniej 70, choć znów Mazowsze jest na czele (189 ofert).

Jedną z nielicznych branż, w której liderem nie jest województwo mazowieckie, jest inżynieria. Najwięcej ofert pracy dla inżynierów zlokalizowanych jest w województwie śląskim (230 ogłoszenia). Dalej znalazły się Dolny Śląsk (209) i Małopolska (173), a dopiero później Mazowsze (169). Wysoko jest również Wielkopolska (136), ale także województwa pomorskie (113) i kujawsko-pomorskie (100). W pozostałych regionach liczba ogłoszeń nie przekracza 100, ale też nigdzie nie jest mniejsza niż 58, co niejako potwierdza wciąż relatywnie duże zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie inżynierii.



GazetaPraca.pl



Na wschodzie najmniej ogłoszeń

Do podobnych wniosków dojdziemy, analizując strukturę ogłoszeń w portalu GazetaPraca.pl. Serwis w czerwcu 2012 roku miał 1,36 mln użytkowników (real sers), ale też ponad 21,5 mln odsłon krajowych (najwięcej spośród wszystkich portali z ogłoszeniami o pracę). Tak samo, jak w przypadku Pracuj.pl, także na GazetaPraca.pl zdecydowanie najwięcej ofert daje możliwość zatrudnienia w województwie mazowieckim. Pod koniec sierpnia było aż 3 116 takich ogłoszeń.

Tym razem to ponad trzykrotnie więcej niż w województwie śląskim i dolnośląskim, czyli następnych miejsc w kolejności według liczby ofert pracy na portalu (odpowiednio 1 151 i 1 060 ogłoszeń). W tym zestawieniu nieco gorzej wypada Małopolska, która ma 824 oferty pracy. Niestety tradycyjnie najmniej ofert znajdą poszukujący zatrudnienia w województwie świętokrzyskim (239), podkarpackim (250), warmińsko-mazurskim (253), podlaskim (263), lubuskim (279) i opolskim (292). Dane dla wszystkich 16 województw pokazuje wykres 3. i tabela 4.





Nieco inna jest natomiast struktura ogłoszeń o pracę w serwisie GazetaPraca.pl pod względem branży, których one dotyczą. W sposób wyraźny wyróżnia się liczba ofert w dziedzinie inżynierii – 1 902 ogłoszenia pod koniec sierpnia 2012 roku. Następna w kolejności branża – budownictwo i architektura – ma w portalu już połowę o prawie mniej ogłoszeń (1 177). Niewiele mniej ofert dotyczy stanowisk dla informatyków (1 127). Branża finansowa, czyli lider pod względem liczby ogłoszeń w Pracuj.pl, tym razem jest dopiero czwarta z dorobkiem 948 ofert pracy. Mały wybór mają natomiast poszukujący zatrudnienia w dziedzinie ubezpieczeń (tylko 97 ofert) czy też marzący o karierze w mediach (149) lub w farmacji (166).





Inżynierowie wszędzie poszukiwani

Mazowsze daje największy wybór poszukującym zatrudnienia w branży informatycznej – 203 ogłoszenia. W tym obszarze wyróżnia się też Dolny Śląsk (186 ofert pracy), Małopolska (160) i Śląsk (155). Równo 100 ofert mieli do wyboru kandydaci w Wielkopolsce. W pozostałych regionach pracy dla informatyków jest już znacznie mniej – w żadnym z województw ich liczba nie przekracza 50 ogłoszeń.

Mazowsze zdecydowanie wyróżnia się też w liczbie ofert pracy związanej z marketingiem i PR – ich ilość pod koniec sierpnia wyniosła 117. Województwo mazowieckie jest jedynym regionem, w którym liczba ogłoszeń przekracza 100. W pozostałych kandydaci mieli do wyboru mniej niż 50 propozycji.

Poszukujący pracy biurowej w administracji mają w czym wybierać w przypadku województwa mazowieckiego (134 ofert), małopolskiego (96) i śląskiego (68). W pozostałych ofert jest niewiele (od 12 do 32). Z kolei zainteresowani pracą w działach HR największe możliwości zatrudnienia mają w Małopolsce (54 oferty pracy). O połowę mniej ogłoszeń dotyczy Dolnego Śląska i Mazowsza. W pozostałych regionach zdarzają się tylko pojedyncze oferty pracy związanej z HR-em.

Mazowsze nie jest jednak aż tak zdecydowanym liderem w każdej branży. Np. biorąc pod uwagę liczbę ogłoszeń w dziedzinie inżynierii, województwo mazowieckie musi przyznać prymat pierwszeństwa województwu dolnośląskiemu, gdzie przedstawiono 213 ogłoszeń dla inżynierów, wobec 203 na Mazowszu. Tuż za nimi znalazło się województwo śląskie, w którym specjaliści w dziedzinie inżynierii również mogą cieszyć się dużym zainteresowaniem pracodawców, czego dowodem jest 186 ofert zatrudnienia. Nawet w najgorzej wypadających regionach jest całkiem sporo ogłoszeń o pracę w inżynierii. Najmniej – 68 – w województwie lubuskim. W pozostałych liczba ogłoszeń waha się od 75 (warmińsko-mazurskie) do 90 (opolskie).

Pod względem ofert pracy w finansach przewodzi Małopolska – 192 ogłoszenia. W województwie mazowieckim takich ogłoszeń jest nieco mniej – 173. Sporo ofert pracy w finansach jest również w województwie pomorskim (126). W pozostałych regionach liczba ogłoszeń nie przekracza 100. Co gorsza, w ośmiu województwach (kujawsko-pomorskie, opolskie, lubelskie, świętokrzyskie, lubuskie, podkarpackie, podlaskie, warmińsko-mazurskie) ofert jest mniej niż 30.



GoWork.pl



Olbrzymie dysproporcje w województwach

Nieco inny charakter ma portal GoWork.pl, który według jego twórców w jednym miejscu zbiera oferty pracy ze wszystkich portali z pracą w Polsce. Korzysta z niego ponad 1 mln zarejestrowanych użytkowników.

Zgodnie z tymi założeniami pod koniec sierpnia 2012 roku zdecydowanie najwięcej ofert dostępnych w Internecie odnosiło się do stanowisk zlokalizowanych w województwie mazowieckim. Według GoWork.pl było ich aż 5 258, czyli ok. 21% wszystkich ofert pracy w Polsce. Pozostałe regiony dzieli od Mazowsza prawdziwa przepaść. Następne w zestawieniu jest województwo dolnośląskie (2 872 ofert pracy), śląskie (2 719) i małopolskie (2 618) – każda z tych liczb to ok. 12% wszystkich ogłoszeń. Zatem w czterech wymienionych regionach znajduje się ponad połowa wszystkich ofert pracy dostępnych w Internecie.

Mniejsza część przypada na pozostałe 12 województw. W tym gronie znajdują się regiony, które utrzymują ścisły kontakt z czołówką. To województwo wielkopolskie (2 080 ogłoszeń) i pomorskie (1 939) oraz – już z nieco większym dystansem – województwo łódzkie (1 440). Gdy uwzględni się te regiony, to okazuje się, że razem obejmują one ponad 3/4 ofert dostępnych w sieci. Dobitnie pokazuje to, jaka przepaść dzieli poszczególne regiony Polski, jeśli chodzi o ich sytuację na rynku pracy.





Najwięcej ofert w IT

Z analizy wszystkich ofert zebranych przez portal GoWork.pl jasno wynika, że największy wybór mają zainteresowani pracą w dziale IT. Pod koniec sierpnia 2012 roku takich ogłoszeń było 8 397, zostawiając tym samym daleko w tyle pozostałe branże. Druga pod względem liczby ofert pracy była inżynieria (3 797 ogłoszeń). W dalszej kolejności należy wymienić oferty zatrudnienia w księgowości i audycie (2 547) oraz marketingu i PR (2 317). Takie obszary, jak: budownictwo i geodezja, praca fizyczna, HR oraz administracja dysponowały ponad 1,5 tys. ofert pracy w całej Polsce.





Tak duża liczba ofert w dziedzinie IT to spora zasługa województwa mazowieckiego, w którym pracodawcy poszukiwali dokładnie 1 800 pracowników. Spore zapotrzebowanie zgłaszały również firmy na Dolnym Śląsku (1 189 ogłoszeń) i w Małopolsce (912). Nieco mniej w województwie śląskim (740), pomorskim (605), wielkopolskim (569) i łódzkim (435). W pozostałych regionach oferty pracy w branży kształtowały się w przedziale 200-300.

Te same województwa, ale w innej kolejności, były też liderami, jeśli chodzi o oferty pracy w dziedzinie inżynierii. Na czele ponownie jest Mazowsze z 530 ogłoszeniami, ale tuż za nim znajduje się Śląsk – 521 ofert pracy. Podium uzupełnia województwo dolnośląskie, w którym znalazło się 469 propozycji zatrudnienia dla inżynierów. Specjaliści w tej branży najmniejszy wybór mają w województwie świętokrzyskim (86 oferty), opolskim (93) i warmińsko-mazurskim (96).

Księgowość i audyt to ponownie domena Mazowsza (641 ofert pracy) i Małopolski (459). Zainteresowani pracą w tej branży sporo ofert znajdą też w województwie śląskim (294), wielkopolskim (266), pomorskim (211) i dolnośląskim (205). Tradycyjnie łącznikiem pomiędzy obiema grupami regionów pozostaje województwo łódzkie (164 oferty). Choć w porównaniu do wyprzedzających go regionów liczba ta wydaje się niewielka, to jednak biorąc pod uwagę, że w pozostałych województwach liczba ogłoszeń waha się od 22 do 44, ilość ofert w łódzkim należy uznać za relatywnie dobry rezultat.

Bardzo podobny układ występuje w przypadku ofert zatrudnienia w obszarze HR, a także w dziedzinie marketingu i PR. Bastionem pracodawców z tej dziedziny jest Mazowsze (643 ogłoszenia w branży). Znajduje się ono na czele również pod względem liczby ofert pracy w budownictwie i geodezji – 401 anonsów. Spore zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży zgłaszają także pracodawcy ze Śląska (262). Ponad 100 ofert mają do dyspozycji zainteresowani pracą o takim charakterze na Pomorzu (139), Dolnym Śląsku (137), w Małopolsce (129) i Wielkopolsce (111).



Podsumowanie


Różnice w strukturze ogłoszeń o pracę na najpopularniejszych polskich portalach mogą wynikać z odmiennego klasyfikowania stanowisk do poszczególnych branż. Inną przyczyną jest też specyfika serwisów, które mogą być skierowane do specjalistów w innych dziedzinach.

Struktura i liczba ofert pracy na portalach internetowych w dużej mierze pokrywa się z sytuacją na regionalnych rynkach pracy w Polsce. W tych regionach, gdzie panuje największe bezrobocie, niestety pojawia się też najmniej ogłoszeń o wolnych stanowiskach. Pod względem liczby ofert zdecydowanym liderem jest Mazowsze. W czołówce niemal każdej branży znajdują się też Małopolska, Dolny i Górny Śląsk, Wielkopolska, Pomorze. Łącznikiem między Polską A a Polską B jest województwo łódzkie. Dla pozostałych regionów w sieci dostępnych jest mało ofert pracy w niemal każdej z analizowanych branż.

Bibliografia
GazetaPraca.pl, Polacy pracy szukają głównie w Internecie [online]. Dostępny w internecie: http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,90443,11484895,Polacy_pracy_szukaja_glownie_w_internecie.html.
Kafarska L., Portale społecznościowe a poszukiwanie pracy [online]. Dostępny w internecie: http://www.rynekpracy.pl/artykul.php/wpis.200.
Strojek A., Jak i gdzie Polacy szukają pracy? [online]. Dostępny w internecie: http://www.rynekpracy.pl/artykul.php/wpis.110.
www.audience.gemius.pl
www.gazetapraca.pl
www.gowork.pl
www.gemius.pl
www.pracuj.pl
www.praca.wp.pl
www.psz.praca.gov.pl

Paweł Kubik

Udostępnij